Dobrodošli na sajt naše škole

Petak,  30. Septembar 2016
.

Home 11010 Beograd ( Voždovac )

 Esad Pašina 26       

            Nadji na mapi    Mapa

Phone32 Direktor  +381 11 3098084

 Zbornica +381 11 3098093

           Finansije +381 11 3098092

            Fax         +381 11 3098085

Mail ghmskola@open.telekom.rs

 ghmskola2@gmail.com

           Pratite nas na Facebook-u   Facebook 32

mps1

Obrazovni profili

Geološki tehničar za geotehniku i hidrogeologiju

geo1

Područje rada: Geologija, rudarstvo i minerologija

Geološki tehničar za geotehniku i hidrogeologiju (4 godine)

Upravlja hidrogeološkim i geotehničkim aparatima namenjenim za testiranja u laboratorijskim i terenskim sredinama. Beleži i procesuira podatke iz okoline. Izrađuje geotehničke proračune i grafičku dokumentaciju. Bavi se poboljšanjem zemljišta zavisno od njegove buduće namene (visokogradnja, hidrotehnički objekti, saobraćajnice). Testira reakciju objekata u raznim etapama gradnje, od nacrta do iskorišćavanja. Podrazumeva korišćenje vrlo preciznih alata i uređaja.

  Predmeti na ovom smeru 

  Bodovi za upis:   2015/2016 - 64.84 , 2014/2015  - 60.48

Geološki tehničar za istraživanje mineralnih sirovina

geo1

Područje rada: Geologija, rudarstvo i minerologija

Geološki tehničar za istraživanje mineralnih sirovina (4 godine)

Proučava razne mineralne materije. Učestvuje u sakupljanju uzoraka okamina, ruda i stena i upisuje informacije o njihovoj fizičkoj poziciji. Primerke transportuje u laboratoriju i tamo im otklanja nečistoće, obavlja pregled i sačinjava opis. Na bušotinama i u rudokopovima nadgleda tok bušenja, odnosno prokopavanja. U njegovom radnom okruženju često su prisutni prašina, neprijatni mirisi, buka, dim i znatne oscilacije u temperaturi.

 Predmeti na ovom smeru

  Bodovi za upis:   2015/2016 - 60.28 , 2014/2015  - 56.28

 

Hidrološki tehničar

hidro1

Područje rada: Prirodno-matematičko područje

Hidrološki tehničar (4 godine)

Vrši posmatranja, merenja, sakupljanje informacija koje se tiču vodostaja, toplote vode, protoka, stvaranja leda na vodotokovima. Radi na sprovođenju hidroloških studija i ispitivanja. Učesnik je izrade upozorenja i predviđanja vanrednih okolnosti poput poplava. Bavi se i proučavanjem upotrebe vodne sile i njenog pretvaranja u električnu energiju, kontrolom vodosnabdevanja naseljenih mesta, navodnjavanja i odvodnjavanja, regulacijom plovnih pravaca i proveravanjem sistema podzemnih voda.

   Predmeti na ovom smeru 

  Bodovi za upis:   2015/2016 - 67.04 , 2014/2015  - 57.68

Meteorološki tehničar

meteo1

Područje rada: Prirodno-matematičko područje

Meteorološki tehničar (4 godine)

Izvršava radove koji su povezani sa merenjem i posmatranjem pojava i procesa u oblasti meteorologije. Posao je uglavnom baziran na meteorološke stanice i aerodrome kojima je od ključne važnosti meteorološka prognoza. Izučava temperaturu vazduha, vazdušni pritisak, vlažnot vazduha, brzinu i pravac vetra, broj sunčanih sati, oblačnost i sva merenja arhivira u bazi podataka. Obavlja proveru dobijenih podataka tako što se koristi formulama i statističnim proračunima. Oprema je specijalno namenjena za meteorološka izučavanja koja se kako radarskim tako i satelitskim putem prenose. Izvršena transakcija podataka se ažurira u bazi podataka i ubacuje u obaveštajne sisteme, praktične za vremenske prognoze. Radnik je takođe bitan i u prevenciji taloženja gradonosnih oblaka i koristi se protivgradnim raketama.

  Predmeti na ovom smeru 

  Bodovi za upis:   2015/2016 - 74.12 , 2014/2015  - 67.64

Tehničar za zaštitu životne sredine

eko1

Područje rada: Hemija, nemetali i grafičarstvo

Tehničar za zaštitu životne sredine (4 godine)

Zadatak mu je da vrši merenje i detektuje intenzitet zagađenja životne sredine. U opis posla uključen je pravilan rad sa potencijalno opasnim materijalima, prilagođavanje tehnologije standardima i propisima, kao i pravilno čuvanje i odlaganje otpadnih materijala. Po potrebi ispituje vazduh, vodu ili zemljište i priprema ih za procese prečišćavanja. Sve podatke o nivou zagađenosti šalje nadležnim organima i započinje proces preduzimanja određenih mera prevencije.

  Predmeti na ovom smeru

  Bodovi za upis:   2015/2016 - 73.06 , 2014/2015  - 64.76

0.png2.png0.png4.png7.png8.png
Danas16
Juče78
Ove nedelje339
Ovog meseca2578
Ukupno20478

1
Online

Пиксели

April 7, 2016

unnamed 1

Аркадне игирце сви волимо да играмо. Забављају нас и њима убијамо време, али шта се дешава када аркадне игрице оживе и желе нас да убију?

Године 1982.  одржава се турнир у игрању аркадних игрица. Снимак тог турнира ставља се у сателит, заједно са разним другим снимцима. Њихов циљ је да прикажу људску расу и где се она налази.  Међутим, ко год да је видео снимак тог сателита схвата ту поруку као објаву рата. Земљи шаље свој одговор: Имате три живота и три игре, ако изгубите сва три живота уништићемо вас. Они шаљу аркадне игрице да започну игру и уништење Зeмље.

unnamed 2

Једина нада човечанства је у рукама људи који су присуствовали том турниру и који су стручњаци за видео игрице. Знајући трикове у свим тим игрицама они започињу битку за Земљу и човечанство и то нечим што су сви сматрали бескорисним – својим знањем о игрицама.

Душан Бабић III/4

Дан шале или 1. април

April 6, 2016

unnamedДан шале или 1. април је дан када сви правимо подвале једни другима. Лажни телефонски позиви, шале, смицалице. У Енглеској, Аустралији и Јужноафричкој Републици подвале се праве само до поднева, а онај који их прави после назива се априлском будалом (April`s fool). У неким другим земљама шале се праве по цео дан, али зашто? По једном тумачењу 1. април као дан шале настао је када је у 16. веку померен дан Нове године са 25. марта на 1. јануар. До тада се у многим европским градовима нова година славила 25. марта, а славље је трајало седам дана, односно до 1. априла. Преме том тумачењу они који су прихватили нови датум су збијали шале на рачун оних који су славили по старом датуму, до 1. априла.

Душан Бабић III/4

Представа ,,Ана Карењина“ у Мадлениануму

April 6, 2016

plakat_2_50_x_70Почетком марта ове године ученици друге године посетили су позориште „МАДЛЕНИАНУМ“.

Заједно са проф. српског језика и књижевности Сњежаном Дугалић и још неколико професора више од 40 ученика наше школе нестрпљиво је очекивало почетак представе „АНА КАРЕЊИНА“.

,,Све срећне породице личе једна на другу, свака несрећна породица несрећна је на свој начин.“

Свима су нам познате ове речи којима почиње ремек-дело великог руског писца Лава Н. Толстоја.

Знали смо да представа неће имати класичну форму и да је редитељ Југ Радивојевић урадио новију, модернију верзију „Ане Карењине“, а целокупан доживљај пружили су нам сценограф Александар Денић и костимограф Момирка Баиловић. У улози Ане је Нина Јанковић, Вронског глуми Виктор Савић, а А. Карењина Тихомир Станић.

Држећи се основне приче о љубави Ане и Вронског редитељ је покушао да нам из другачијег угла представи ликове. Међутим. оно што је модерније није увек и квалитетније и боље.

Костими су разнолики и богати, али је мало чудно на сцени поред вечерњих тоалета и војничких униформи видети ролере, поцепане фармерке и кратке бунде и гледати Кити како жваће жваку.   И одабир музике је био мало необичан. Смењивали су се звуци духовне музике и песме група ЕКВ и ЛЕТУ ШТУКЕ. Вероватно је намера редитеља била да што боље дочара одређене сцене, али смо некако стекли утисак да спој модерног и традиционалног није увек добра комбинација.

И глумци имају двоструку улогу на сцени. У једном сегменту глуме, док у другом тренутку путем микрофона час износе своје мисли, а час имају и улогу наратора.

Ипак, неке сцене су добро замишљене, није лоша идеја да се на другачији начин прикаже ово велико дело, али смо стекли утисак да је то могло бити убедљивије.

Зато је наш савет, погледајте представу па донесите свој суд.

НИКОЛЕТА ФИЛИПОВИЋ II/4

(Фотографија је преузета са сајта позоришта ,,Мадленианум“)

Лов на Црвени октобар

March 23, 2016

,,Лов на Црвени октобар“ је још један филм који успева да нас заинтересује. Изашао је 1990. године  и базиран је на истоименој књизи Тома Кленсија.

lov 1Капетан подморнице Црвени октобар, Марко Рамиус, договара се са својим официрима да дезертирају из совјетске морнарице у САД, и то подморницом која је напредна и коју је врло тешко открити. Совјетски савез уплашен да би Рамиус предао подморницу Американцима, информише САД да је Рамиус полудео и да жели да лансира ракете на њихове градове. САД и Совјетски савез заједно покушавају да пронађу Црвени октобар и да га потопе. Да ли ће Рамиус успети да доспе до Американаца и увери их да дезертира или ће бити уништен? Одгледајте филм и сазнаћете.

Душан Бабић III/4

 

 

 

Сајам образовања

March 14, 2016

index1

У основној школи ,,Филип Филиповић” 5. марта 2016. године одржан је Сајам образовања. Ученици основних школа могли су да се информишу о средњим школама, као и да донесу одлуку о свом даљем школовању. Сајам је почео уз мало музике коју нам је приредио хор ученика Осме гимназије. Ученици и професори били су распоређени по учионицама.

indexОсновнци су долазили и распитивали се, а професори и ученици су их информисали о жељеном смеру из прве руке. Поред информација, ученици основних школа су могли да науче нешто о смеровима унутар различитих школе. Такође, имали су прилику да виде и многе занимљивости, разне експерименте које су ученици донели са собом. То је и за средњошколце била одлична прилика да представе своје знање.

index3Сигурни смо да је сајам још једном успео да помогне свим ђацима да се определе за своје будуће занимање.

index4

Милица Студен

Музика и ми…

March 7, 2016

365885_1Због чега слушамо музику? Каква све осећања буди у нама? Музика је део нас и у нама буди разне емоције…срећу, љубав, па чак и тугу. Она нас мотивише, испуњава и помаже нам да пребродимо тешке тренутке.

Свако има свој укус. И управо тај избор може се одразити на облачење, понашање, животне ставове…Постоје разни правци у музици…поп, рок, класика, џез, фолк, народна, опера, панк, хип хоп, реп, блуз, реге…

Elvis at the o2 ... 2014 ...Elvis Presley

Elvis at the o2 … 2014 …Elvis Presley

Млади моје генерације претежно слушају поп, рок и релативно нови жанр музике – ХАУС.

Хаус музика је настала 1977. године у Америци, у Чикагу. То је врста електронске музике уједначеног ритма. Аутори ове музике су диџејеви, али они нису класични уметници и не морају бити музички образовани. Њихов рад базира се на познавању и ,,миксовању дискова са додацима електронских ефеката.   Једни од познатијих диџејева су Скрилекс и Мартин Герикс.

Martin GarrixПоп музика настала је у Великој Британији и САД 1950. године. Поп је добио име од енглеске речи „popular”. Ову врсту музике одликују певање, текст, инструментал и композиција. Ако бисмо класификовали поп музику она би се данас могла назвати ,,лаком  музиком”. Неки од најпознатијих поп певача су Мајкл Џексон, Мадона, Лејди Гага, Ерос Рамацоти. Код нас су познати Здравко Чолић, Бајага и инструктори…

Michael JacksonРок музика развила се раних педесетих година прошлог века. Настао је миксом блуза, фолка, џеза и попа. Репрезентативни инструменти рока су електрична гитара, бас гитара, бубњеви, синтисајзер, клавијатура.

Неке од подврста рока су гранџ (Nirvana,Foo Fighters,Alice in Chains), хеви метал  (Metallica,Megadeth,Slipknot), хард рок (Breaking Benjamin,Bon Jovi,Iron Maiden)

bon jovi

Музика је постала саставни део наших живота и тешко је да бисмо могли замислити живот без ње.

За крај бих цитирао једног велико музичара:

Једина ствар чудеснија од музике је човек иза ње…

Александар Димитријевић I/4

 

 

 

Да ли знате зашто је свака четврта година преступна?

March 7, 2016

Leap Day every fourth year, Image: 274379748, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy

Већина људи мисли да Земљи треба 365 дана да обиђе своју орбиту око Сунца, док јој у ствари треба 365 дана и 6 сати! Да би се nова година славила тачно у поноћ, јер дочек нове године не би био исти у 6 сати ујутру, договорено је да се тих 6 сати пренесе из године у годину, тако да се у једном тренутку скупи 24 сата тј. један дан који се додаје месецу фебруару. Тако свака преступна година има 366 дана.

Душан Бабић III-4

Шпијун

March 7, 2016

1,,Шпијун“ је филм који нам уз добру акцију доноси и комедију. Филм говори о жени која ради за рачунаром у ЦИА и помаже шпијунима. Након што се идентитети свих шпијуна открију ЦИА шаље особу за коју нико није чуо и која никада није била на терену – Сузан Купер.

Њен циљ је да се инфилтрира у интернационални криминалистички ланац и да пронађе тактичку атомску бомбу која се продаје. Придружује јој се још једна особа, која такође нема никаквог искуства.

Тајни идентитети, завере и издаје смењују се у филму. Препоручујем га свима који желе акцију и комедију.

Душан Бабић III-4

Мендела: дуг пут до слободе

March 2, 2016

movieМандела: дуг пут до слободе је филм који приказује дешавања у Јужноафричкој Републици од педесетих до деведесетих година двадесетог века. Нелсон Мандела ,човек који је током врхунца расизма одлучио да постане правник и да се бори за то да и црна популација добије правду у систему који контролишле бела мањина. Одлучује да започне револуцију. Почиње да се бори за људска права свог народа прдруживши се Афричком националном конгресу (АНК).

unnamedСупруга и син га напуштају, јер њему постаје битнa само победа и остварење циља. Убрзо се опет жени и добијa две ћерке. Након рођења друге ћерке, Манделу хапсе. Проводи наредне три деценије у затвору. Међутим, на улицама Јужноафричке Републике настаје хаос и долази до крвавог сукоба између беле мањине која држи власт и црне већине која жели да се прекине апартхејд, који црној популацији ускраћује политичку, економску и правну једнакост са белом популацијом. Председник Де Клерк одлучује да ослободи Манделу и започне преговоре да се прекине крвави сукоб.

3Њихови преговори доводе до стварања привременог устава који изједначава гласачка права беле и црне популације. Нелсон Мандела 1994. године постаје председник Јужноафричке Републике.

5„Нико се није родио мрзећи некога због боје његове коже, људи су учени да мрзе. Али волети је природнија ствар код човека и зато је лакше научити човека да воли.“
„Одбацујем расизам, јер га третирам као варварски чин , без обзира долазио од црног или белог човека.“
Душан Бабић III/4

Време хероја

February 25, 2016

indexФилм ,,Време хероја“ је један од оних који дуго остављају упечатљив утисак на гледаоца. Снимљен према истинитим догађајима из Другог светског рата, прати деловање једне елитне јединице британске војске у којој је једну од важнијих улога имао Јан Флеминг – будући аутор књига о Џејмсу Бонду. Радња је смештена у 1940. годину. Боб Рејнс се прикључује основаној јединици којом заповеда мајор Џек Џонс. Рејнс и остали морају да прођу кроз жестоку обуку после које их чека прва акција на терену. Добијају задатак да се убаце на територију Норвешке и од Немаца украду нову радарску технологију, која би могла да утиче на исход рата.

Филм обилује мноштвом узбудљивих и напетих ситуација које су неизбежне у таквим околностима, а које држе нашу пажњу отпочетка до краја. Сам наслов говори о људима који су успели успешно да заврше задатак. Шон Бин, Дени Дајер, Џејмс Дарси и остала глумачка екипа заслужују наше дивљење. Филм топло препоручујем!

Катарина Стефановић I/4

Please publish modules in offcanvas position.

Back To Top